Pepeçura

[Toplam:8    Ortalama:2/5]

 
Pepeçura Doğu Karadeniz’e özgü kokulu ve mor renkli üzümlerden yapılan hafif ve hoş kokulu bir tatlı. Yapımı da çok pratik. Haydi tarife bakalım;

Malzemeler
1 kg siyah üzüm
6 su bardağı su
1 su bardağı toz şeker
1 çay bardağı mısır nişastası

Yapılışı
Üzümleri yıkayıp saplarından ayırdıktan sonra su ile birlikte kaynatın.
Su kaynamaya başlayınca toz şekeri ekleyin ve 5 dakika daha kaynatın.
Bir süzgeç yardımıyla suyunu bir kaba alıp üzüm tanelerini ezerek süzgeçten geçirin.
Bir tencereye üzüm suyunun bir bardağı ve nişastayı ekleyip hızlı hızlı karıştırın.
Karışım pürüzsüzleşince kalan üzüm suyunu yavaş yavaş ekleyip karıştırmaya devam edin.
Karışım kaynamaya başlayınca ayaklı kadehlere dökerek soğumaya bırakın.

Üzümün şarabını içeceğinize pepeçurasını yiyin demişler. Hayır dememişler. Şarabını da için ama başka yemeklerle. Pepeçura yapımı gayet kolay ve görünüşü muhteşem. Bulabilirseniz Karadeniz üzümünden, bulamazsanız da – İSTANBUL’DA BULAMAYACAKSINIZ 🙁 – siyah üzümden yapılabilir. Güzel bir akşam yemeği üzerine yenilebilecek hafif tatlımız.

Kesinlikle soğuk yenmesi gereken bir tatlı. Ayaklı kadehlere de çok yakışıyor. Mor rengine kontrast olsun diye taze nane yapraklarıyla servis edin.

Renk demişken gerçekten insanı mutlu eden bir rengi var Pepeçura ‘nın. Bana genelde, mor rengi çok seviyorsun sen, gibi ithamlarda bulunurlar. Halbuki öyle değil. En sevdiğim renk mavidir. Ama kıyafetimden, çantama, saatime filan arada bakıyorum, bilinçsiz şekilde mor ve tonlarını kullanıyorum. Demek ki seviyorum. Ama mavinin üzerine gül koklamak olmaz.

Pepeçura yaptığınızda öncesinden de yenilecek Karadeniz yemekleri bekliyorum sizden. Mesela Hamsili Pilav ve Turşu Kavurması ile keyiflenip üzerine de Pepeçura ile mutluluğun zirvesine çıkabilirsiniz.

Ben Pepeçura’yı İtalyan arkadaşlarıma yapmıştım bir gün. Türk tatlısı olduğuna inanmadılar, Fransız tatlısı mı dediler. Şık görünümüyle kesin Fransız tatlısı olmalıymış. Tabi bize kim bilir hangi kültürden geçti bu tarif orası bilinmez ama Fransızlardan olduğunu sanmıyorum.

Efendim velhasıl kelam bu güzel nefis kokulu tatlınızı ayaklı kadehleriniz yoksa dikdörtgen cam bir kaseye dökebilir ve dilimleyerek de servis edebilirsiniz. Üzerine kıyılmış fındık döküp de yenilebilir ama tadını bastırmamak en iyidir.

Afiyetle

 

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen