Mıhlama-Kuymak Tarifi

[Toplam:27    Ortalama:2.7/5]

 
Mıhlama-Kuymak Tarifi, her kahvaltıyı özelleştirir. Bol tereyağlı, çektikçe uzayan peyniri ile yanında bir ekmek yedirir. Peyniri uzatırken ‘Hey Maşşallah!’ dedirtir. Malzemeler şöyle;

Malzemeler
2 yemek kaşığı Trabzon tereyağı (nerden bulayım demeyin artık pek çok markette satılıyor)
2 yemek kaşığı mısır unu
2 su bardağı ılık su
150 gram çeçil peyniri (Trabzon peyniri diye de geçer)

Yapılışı
Tereyağı çukur bir sahanda eritin.
Mısır ununu ekleyip kavurun (1-2 dakika yeterli olacaktır).
Ilık suyu ekleyip mısır unu ile karıştırın (topaklanmaması için hızlıca karıştırmalısınız).
Bu karışıma çeçil peynirini küçük parçalara ayırarak ekleyin ve eriyene kadar pişirmeye devam edin.

Benim için en keyifli ve en önemli öğün elbette kahvaltı. Kahvaltı öyle hemen bir tost bir çayla geçiştirilmemeli, tabi eğer vakit varsa. Kahvaltı yapmak kadar, sevdiceklere kahvaltı hazırlamak da bir başka zevk. Eğer kahvaltı hazırladığınız insanlar da sizin gibi kahvaltı aşığı ya da yemek sevdalısıysa, kahvaltıda Mıhlama-Kuymak Tarifi gördüklerinde gözleri çakmak çakmak olacaktır.

Ancak yaşamak için yiyenlerdense pek bir şey ifade etmeyebilir. Gerekli değeri vermez, tabağındakilerle oynarken muhlamayı soğutur. Çok sevimsiz kimseler olduklarını söylemeden geçemeyeceğim. Eğer bir yolunuz varsa, çok da zaman geçirmeyin böyle tiplerle. Yavaşça yanlarından uzaklaşın. Yapamıyorsanız da onlara yemek hazırlamayı bırakabilirsiniz. Ya ben sabah kalkıcam, envai çeşitle sofra kurup bir de mutlu olmak için Mıhlama-Kuymak Tarifi hazırlıcam da benim mutluluğumu paylaşmayacak, ha? Gitsin dışarda kuru poğaça yesin, beni hiç bağlamaz. Kusura da bakmasın, sevimsiz şey.

Okuyan, çalışan hafta içi kahvaltı nedir bilmeyen dostlarım, işte size haftasonu kahvaltılarınız için inanılmaz lezzetli, bir oturuşta bir ekmek yedirtebilen, yağlı mı yağlı Muhlama-Kuymak tarifi. Muhlama, mıhlama olarak da söylenir. Farklı isimleri de vardır elbet. İster taş densin isterse kaya densin her türlü yenilesi. Soğutmadan uzata uzata yenilmeli.

Madem mıhlama yaptınız yanında mısır ekmeğiniz de olsun, güzel bir bardak çay ile keyifli keyifli yiyin. Taş kesilmemesi için soğutmadan tüketin. Sofraya çağırdıklarınız geç gelirse, siz çekinmeden yemeye başlayın. Bir parça mısır ekmeği koparın ve en tereyağlı kısmına ekmeğinizi banın. Afiyetler olsun.

Edit: Okuyucularımızdan Selin Hanım’ın tavsiyesi ile tarifin Karadeniz bölgesinin farklı yörelerinde kullanılan isimlerini paylaşmak isteriz. (Kaynak)

Kuymak;Trabzon, Erzurum, Gümüşhane, Bayburt, Ardahan-Posof’ta ve Artvin’in iç kesimleri
Yağlaş; Ordu, Tokat, Sivas, Giresun ve Trabzon Şalpazarı
Muhlama; Rize ve Artvin sahili
Havits; Trabzon’un Rumca konuşulan köyleri ve Çamlıhemşin

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen