Karalahana Diblesi

[Toplam:2    Ortalama:4/5]

 
Karalahana Diblesi pratik, ve değişik bir yöresel lezzet. Karadeniz’in en bilinen ve sevilen tariflerinden. Yapımı ve malzemeleri şu şekilde;

Malzemeler
1 demet karalahana
3 adet orta boy soğan (küçük küpler halinde doğranmış)
3 su bardağı pirinç (1 saat önceden ıslatılmış)
2 yemek kaşığı tereyağı
Tuz, karabiber
1 litre su (ya da et suyu)

Yapılışı
Karalahanayı ince ince doğrayın (mutfak robotunda değil bir zahmet elde, çünkü robot unufak yapıyor).
Pirinci ve soğanı tereyağında kavurun.
Kavrulan karışıma karalahanaları ekleyin.
Üzerine 4 bardak suyu (ya da et suyunu) ilave edin ve pişmeye bırakın.
Piştikten sonra üzerine kızdırılmış tereyağı ilave edip servis yapabilirsiniz.

Karalahananın dolması, çorbası olur da diblesi neden olmasın? Sebze ile pirinç karıştırarak yapılan pek çok yemek çeşidi var Karadeniz mutfağında. Bunun sebebi büyük şehirlerde bilinmeyen yenilebilecek pek çok bitki olması. E madem karalahana bizde çok çıkıyor, biz her bir şeyinden faydalanalım demiş Karadenizli atalar, sonra günümüze bu yemekleri bırakmışlar. Lezzetli bir tarif, yapımı da kolay. Kolay ve lezzetliyse ben her zaman denemeye hazırım. Siz de hazır olun.

Karalahana lezizdir, sağlıklıdır, C vitamini bakımından zengindir, evet. Ancak Karalahanın guatr hastalığına yol açtığı tartışması gibi bir durum da var. Kimileri doğrudan bir ilişki olmadığını savunurken kimileri de Karadeniz bölgesindeki toprağın iyot bakımından yetersizliğinin Karadeniz insanında karalahanayı sıklıkla tüketmelerine bağlı olarak guatr hastalığına sebebiyet verdiğini savunuyor. Guatr bir tiroid bezi hastalığı. Tiroid bezi, vücutta iyot kullanarak hormon üretiyor ve vücutta yeterli iyot olmadığında tiroid bezi büyümesi meydana geliyor. Karalahana tüketiminizi abartmamakta fayda var tabi. Ama bu evimize kıştan kışa giren karalahanayı tüketmeye de engel bir durum olduğunu sanmıyorum, siz evinizde gönül rahatlığıyla tüketin. Karadenizli iseniz de rutin doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Mısır ekmeği ile şahane giden Karalahana Diblesi  yanında gurmeniz hiçbir yemek tavsiye etmiyor. Tek başına yenilmesi ve tadı alınması gereken bir yemek. Belki bir kase yoğurt yiyebilirsiniz ama başka bir şey yemek, yapmak gereksiz. Sıcak tüketmenizi ve üzerine kırmızı biber serpmenizi öneririm.

Afiyetle!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen