Hamsi Kuşu

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

 
Hamsi Kuşu mısır unu ve hamsinin biraraya gelip yarattığı bir mucize diyebiliriz. Aşırı pratik ve tadı da enfes. Hamsi Kuşu malzemeleri şöyle;

Malzemeler
1 kg hamsi (ayıklanmış alın kesinlikle)
Yarım demet maydanoz
10 adet yeşil soğan
Tuz
Karabiber
Kırmızı pul biber
Mısır unu
Ayçiçek yağı (kızartmak için)

Yapılışı
Ayıklanmış hamsileri bir güzel yıkayıp süzün.
Maydanoz ve yeşil soğanı ince ince kıyın.
Maydanoz ve yeşil soğan karışımına tuz, karabiber ve kırmızı pul biber ekleyerek karıştırın.
Hamsilerden 3 tanesini pullu tarafı avuç içinize kenarları üst üste gelecek şekilde yayın.
Hamsilerin içine hazırladığınız karışımdan bir kaşıkla koyun ve hafifçe sıkarak rulo yapın ve aynı işleme hamsiler bitene kadar devam edin.
Geniş bir cam kasede mısır unu ve tuzu karıştırın.
Hamsileri mısır ununa bulayıp tavada kızartın.

Hamsi kuşu da neymiş diye merak ederek biraz da çekinerek okuyan arkadaşlarımız rahatladınız mı? Görüldüğü üzere herhangi bir genetik müdahale ya da farklı ırkları çiftleştirme durumu söz konusu değil. Strese gerek yokmuş değil mi? Hamsi Kuşu , Karadeniz insanının muhteşem geniş literatüründe bulunan bir isim. Hamsi kızartmasının başka bir yapılışı, ama lezzetli mi lezzetli. Hep ızgara hamsi ve düz kızarmış hamsiden bıkanlara gelsin dedik, paylaştık. Şimdi size de yapması kalıyor.

Öncelikle baştan bir anlaşalım. Eve ayda yılda bir balık alıp, ‘Ama ev balık kokuyoo offf!’ gibi bahanelerin arkasına saklanan üşengeçlerdenseniz, bunları geçin artık. Bıktık, bıktık. Vallahi bir nesil bu kafadaki annelerden dolayı omega 3 alamadı. Hafıza filan kalmadı yani. Kardeşler şimdi her evde davlumbaz diye bir şey var. Bakın bu icatları kullanın, süs değil bunlar. Açtın mı davlumbazı ne koku kalır ne bir şey. Hadi kaldı diyelim. Kalsın kardeşim, aç camlarını, havalandır. Balık kokmasın diye bizi balık hafızalı etmenin ne anlamı var? Böyle yapmayın ne olur. Mevsiminde bol balık tüketin. En pahalı balık 1 kilo kıymadan ucuz. Mantıklı olun biraz.

Neyse efendim, balığa limon sıkılmamalı fikrindeyim ama Hamsi Kuşu limon kaldırıyor. Rokalı güzel bir salata ve bir kadeh rakı ile hafta sonu akşamlarınızı şenlendirin.

Afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen