Akçaabat Köftesi

[Toplam:2    Ortalama:4/5]

 
Akçaabat Köftesi bence en lezzetli Karadeniz yemeklerinden. Buram buram sarımsak kokusu ve yanında kızarmış Trabzon ekmeği ile çerez gibi gidiyor. Malzemeler şöyle;

Malzemeler
1 kg dana döş kıyma
600 gr dana gerdan kıyma
400 gr bayat ekmek içi (ya da 300 gr galeta unu)
6 iri diş sarımsak
300 gr gömlek yağı (ya da böbrek yağı)
2 yemek kaşığı tuz

Yapılışı
Tüm malzemeleri geniş bir cam kapta karıştırarak yoğurun.
Malzemeler biraraya geldikten sonra yumurta büyüklüğünde parçalar alıp elinizde yassı hale getirin.
Önceden kızdırılmış ızgara üzerinde iki tarafı da pişirin.

Akçaabat Köftesi ‘nin Trabzon Akçaabat yöresine ait olduğuna dair tescili bile var. Eti özel ve tamamen dana eti olmalı, yanında illa ki ızgara domates, biber ve kızarmış Trabzon ekmeği bulunmalı. Şu et ile yapıyorum güzel oluyor, bu et ile yapıyorum güzel oluyor demeyin. İlla dana eti olacak dedik. Et ile yağın altın bir oranı var. Güzelce, sanki bir çamurdan bir sanat eseri çıkacakmış gibi yoğurmalısınız. Sevgi ve ilgi gösterin. Her köfte gibi değil çünkü bu köfte. Rahiyalı, mis gibi.

Sanırım Karadeniz bölgesinin en damak tadı gelişmiş şehri Trabzon. Çünkü bakıyorum, Akçaabat köftesi, sütlacı, tereyağı filan derken, diğer şehirlerimiz kusura bakmasın da açıkça fark atmış ve markalaşmış durumda.  Trabzonlu kardeşlerimiz Akçaabat Köftesi evde yapılmaz tribine girebilir ki haklılar. Çünkü Akçaabat Köftesi ‘nin bir özelliği de odun kömürü yakılan ocaklarda pişmesi. Evinde odun kömürü yakan ocak olan varsa söylesin, bir gün onda toplanıp lezzetiyle yiyelim 🙂 Ama yoksa, ızgaraya talim.

Yanında domates, biber eyvallah ama Akçaabat Köftesi yanında olması gereken bir diğer şey de bol köpüklü yayık ayranı. Evet sizi yerden yere vurdum biliyorum. Odun kömürü yakılan ocağınız olmadığı gibi yayığınız da yok evde 🙂 Gençler sakin. Maksat niyettir. Sen iyi niyetle yaparsan ızgarada pişen Akçaabat Köftesi de leziz olur, marketten aldığın ayran da. Yeter ki yeltenin, yerinizden kalkın mutfağa gidin. Çabalayın. Layığıyla olacaktır. Baktınız olmuyor, bunu da evde yapmayıverin, hem dışarı çıkmaya sebep olur, köfteciye gidiverirsiniz.

Afiyetler olsun.

 

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen